"მაღაროელებს ჭიათურის კრიზისის შესახებ შექმნილ სამუშაო ჯგუფში მონაწილეობის შესაძლებლობა უნდა მიეცეთ"
7 ორგანიზაცია "ქართული ოცნების" ჯანდაცვის მინისტრს, მიხეილ სარჯველაძეს მოუწოდებს, დაუყოვნებლივ შეხვდეს ჭიათურელი მაღაროელების წარმომადგენლებს და სამუშაო ჯგუფის/კომისიის ყველა მომდევნო შეხვედრაში მათი ჩართულობა უზრუნველყოს.
ორგანიზაციების ( სოციალური სამართლიანობის ცენტრი; სახელოვნებო სფეროს პროფკავშირი „გილდია“; მეცნიერების, განათლებისა და კულტურის პროფკავშირი; სოციალურ მუშაკთა გაერთიანება; საქართველოს მუსიკოსთა პროფესიული კავშირი;  პროფკავშირი „ლაბორი“ და მედიატორთა პროფესიული კავშირი) განცხადებით, დაუშვებელია, მაღაროელებს და ჭიათურის სხვა მცხოვრებლებს, ჭიათურაში, მანგანუმის მოპოვების შესახებ სახელმწიფოს მიერ ორგანიზებულ განხილვებში მონაწილეობის შესაძლებლობა არ ჰქონდეთ, რადგან მათი
სამომავლო ბედი სწორედ ამ პროცესზეა დამოკიდებული.
"როგორც ცნობილია, 19 მარტს, დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროში საქართველოს პროფესიული კავშირების მოწვევით, გაიმართა სოციალური პარტნიორობის სამმხრივი კომისიის რიგგარეშე სხდომა, რომელზე ჭიათურაში შექმნილი მდგომარეობა განიხილეს. კომისიის გადაწყვეტილებით, პროფკავშირების და დამსაქმებელთა გაერთიანებების წარმომადგენლების შემადგენლობით შეიქმნა სამუშაო ჯგუფი, რომელიც „იმსჯელებს პრობლემის გადაჭრის გზებზე და მიიღებს შესაბამის გადაწყვეტილებას".
აღსანიშნავია, რომ არც სამმხრივი კომისიის სხდომაზე და არც 28 მარტს გამართულ სამუშაო ჯგუფის შეხვედრაზე არ მიუწვევიათ და მათში მონაწილეობის შესაძლებლობა არ ჰქონიათ ჭიათურელ მაღაროელებს, ისევე როგორც ზოგადად ჭიათურის მოსახლეობის წარმომადგენლებს, მიუხედავად იმისა, რომ მაღაროელები, რომლებიც სამსახურის და ანაზღაურების გარეშე დარჩნენ, ჯერ კიდევ 28 თებერვლიდან აქციებს მართავენ და ხელისუფლებასთან შეხვედრას ითხოვენ.
ადგილობრივთა უგულებელყოფა და მათი პროცესიდან გამორიცხვა კონსტიტუციურ და უფლებრივ პრინციპებს ეწინააღმდეგება. დაუშვებელია ამის გაგრძელება, მით უმეტეს, როცა მაღაროელები დიდიხანია უნდობლობას უცხადებენ პროცესში დასაქმებულების მხრიდან მონაწილე პროფესიული კავშირების გაერთიანებას", - აღნიშნულია ორგანიზაციების განცხადებაში.
ჭიათურაში ერთი თვეა, უწყვეტი საპროტესტო აქციები მიმდინარეობს. მაღაროელები სამი თვის სახელფასო დავალიანების გასტუმრებას და ჭიათურაში მადნის მომპოვებელი კომპანიისთვის ლიცენზიის ჩამორთმევას ითხოვენ. ჰუმანიტარული კრიზისის წინაშე მყოფ ქალაქში, ადგილობრივებთან შესახვედრად "ქართული ოცნების" არც ერთი წარმომადგენელი არ ჩასულა. ისინი არც ჯანდაცვის სამინისტროს სამმხრივი კომისიის სხდომაზე მიიწვიეს
სამუშაო ჯგუფმა, დახურული მაღაროების აღდგენისა და იანვრის თვის ხელფასის გაცემის შესაძლებლობაზე მათ გარეშე იმსჯელა. კომისიის სხდომაზე ასევე გადაწყდა, რომ სპეციალისტებით დაკომპლექტებული კომისია შეისწავლის გერმანული კომპანია DMT -ს დასკვნას, რომელიც "ჭიათურა მენეჯმენტ კომპანიმ" მაღაროების გაჩერებას დაუდო საფუძვლად.
მაღაროელებისთვის, რომლებსაც სამი თვეა, ხელფასი არ აუღიათ, აქვთ დაგროვილი საბანკო და კომუნალური გადასახადები, ერთი თვის ხელფასი პრობლემის გადაჭრას არ ნიშნავს. მათი თქმით, საწარმოების დახურვის შემდეგ, ჭიათურა ჰუმანიტარული კრიზისის ზღვარზეა, რადგან ქალაქში, მაღაროს გარდა, სხვა დასაქმების ალტერნატივა არ არსებობს.
ვიდრე სამუშაო ჯგუფი ჭიათურის პრობლემებზე ჭიათურელების გარეშე მსჯელობს, მაღაროელები ცდილობენ, "ჯორჯიან მანგანეზს" ქალაქიდან მანგანუმი არ გაატანონ, რისთვისაც გასასვლელებთან 24 საათის განმავლობაში მორიგეობენ.