დღეს ჭიათურაში მასშტაბური აქცია გაიმართება
29 მარტს, ჭიათურელი მაღაროელები მორიგ საპროტესტო აქციას გამართავენ.
ადგილობრივები ჭიათურის მერიასთან 13:00 საათიდან შეიკრიბებიან. მშრომელები, დედაქალაქში ხუთდღიანი პროტესტის შემდეგ, ჭიათურაში შედეგების გარეშე დაბრუნდნენ. მაღაროელებს "ქართული ოცნების" მთავრობის არც ერთი წარმომადგენელი არ შეხვდა. ისინი არც ჯანდაცვის სამინისტროს სამმხრივი კომისიის სხდომაზე მიიწვიეს. სამუშაო ჯგუფმა, დახურული მაღაროების აღდგენისა და იანვრის თვის ხელფასის გაცემის შესაძლებლობაზე მათ გარეშე იმსჯელა. კომისიის სხდომაზე ასევე გადაწყდა, რომ სპეციალისტებით დაკომპლექტებული კომისია შეისწავლის გერმანული კომპანია DMT -ს დასკვნას, რომელიც "ჭიათურა მენეჯმენტ კომპანიმ" მაღაროების გაჩერებას დაუდო საფუძვლად.
მაღაროელებისთვის, რომლებსაც სამი თვეა ხელფასი არ აუღიათ, აქვთ დაგროვილი საბანკო და კომუნალური გადასახადები, ერთი თვის ხელფასი პრობლემის გადაჭრას არ ნიშნავს. მათი თქმით, საწარმოების დახურვის შემდეგ, ჭიათურა ჰუმანიტარული კრიზისის ზღვარზეა, რადგან ქალაქში, მაღაროს გარდა, სხვა დასაქმების ალტერნატივა არ არსებობს.
ვიდრე სამუშაო ჯგუფი ჭიათურის პრობლემებზე ჭიათურელების გარეშე მსჯელობს, მაღაროელები ცდილობენ "ჯორჯიან მანგანეზს" ქალაქიდან მანგანუმი არ გაატანონ, რისთვისაც გასასვლელებთან 24 საათის განმავლობაში მორიგეობენ.
ჭიათურაში ერთი თვეა უწყვეტი საპროტესტო აქციები მიმდინარეობს. მაღაროელები სამი თვის სახელფასო დავალიანების გასტუმრებას და ჭიათურაში მადნის მომპოვებელი კომპანიისთვის ლიცენზიის ჩამორთმევას ითხოვენ. ჰუმანიტარული კრიზისის წინაშე მყოფ ქალაქში, ადგილობრივებთან შესახვედრად "ქართული ოცნების" არც ერთი წარმომადგენელი არ ჩასულა.