"ჭიათურაში ყოველი მესამე ოჯახი სოციალურად დაუცველია" - მაღაროელების აქცია ჯანდაცვის სამინისტროსთან
ჭიათურელი მაღაროელები საპროტესტო მსვლელობით ჯანდაცვის სამინისტროსთან მივიდნენ.
მშრომელები, რაიონში შექმნილ კრიზისზე პასუხისმგებლობას "ქართული ოცნების" მთავრობას აკისრებენ და მისგან პრობლემის მოგვარებას ითხოვენ. მაღაროელები აცხადებენ, რომ იმ პირობებში, როცა ჭიათურაში ყოველი მესამე ადამიანი სოციალურად დაუცველია, კომპანია "ჯორჯიან მანგანეზი" კი სამი თვეა ხელფასს არ რიცხავს, ჯანდაცვის სამინისტრო ვალდებულია თავისი მოსახლეობა ამ გასაჭირისგან იხსნას. მშრომელები, ასევე მოუწოდებენ ჯანდაცვის მინისტრს, უარი თქვას სამინისტროს სამმხრივი კომისიის სამუშაო ჯგუფში პროფკავშირების მონაწილეობაზე, რომელსაც მაღაროელები უნდობლობას უცხადებენ.
"ჯორჯიან მანგანეზის" უკანონო ქმედების გამო, რომელიც მონურ პირობებში ამუშავებს 3620 დასაქმებულს, უკვე მესამე თვეა არ გაცემულა ხელფასები. ჭიათურაში ყოველი მესამე ოჯახი სოციალურ შემწეობას იღებს, ყველა დასაქმებულს აქვს საბანკო ვალდებულებები და ხელფასების შეჩერებით მათ შეექმნათ ძალიან დიდი პრობლემები, უკვე საკითხი დგას იპოთეკური სესხებიდან გამომდინარე, ადამიანების საცხოვრებლებიდან გამოსახლებაზე. 29 დღიანი უწყვეტი პროტესტის მიუხედავად, ოფიციალური გამოხმაურება მთავრობის მხრიდან არ მომხდარა. სახელმწიფო და კონკრეტულად ეს სამინისტრო, ვალდებულია აიღოს პასუხისმგებლობა იქ მცხოვრებ ადამიანებზე, დარიგდეს სამი თვის ხელფასი. ასევე, მოვუწოდებთ სამინისტროს გამოიწვისო პეტრიაშვილის პროფკავშირი ამ სამმხრივი კომისიის შემადგენლობიდან და მოლაპარაკების მაგიდასთან დასვას მაღაროელთა წარმომადგენელი",- განაცხადა პროტესტის საინიციატივო ჯგუფის წევრმა ტარიელ მიქაცაძემ.
დღეს, ჯანდაცვის სამინისტრომ მასთან არსებული სოციალური პარტნიორობის სამმხრივ კომისიაში გამართული შეხვედრის შესახებ გაავრცელა ინფორმაცია. სამუშაო ჯგუფმა, რომელშიც მაღაროელები, მათი მოთხოვნის მიუხედავად, არ მონაწილეობენ, მაღაროებში შეწყვეტილი სამუშაოები აღდგენისა და იანვრის თვის ხელფასის დარიცხვის შესაძლებლობაზე იმსჯელეს. ასევე, სამინისტროს ინფორმაციით, სპეციალისტებით დაკომპლექტებული კომისია შეისწავლის გერმანული კომპანია DMT -ს დასკვნას, რომელიც კომპანიამ მაღაროების გაჩერებას დაუდო საფუძვლად. შეხვედრის მონაწილეებმა, პრობლემის გადასაჭრელად, საჭიროდ მიიჩნიეს ჭიათურაში ჩასვლა, რაც 29 დღიანი პროტესტის განმავლობაში არ მომხდარა.
სოციალური პარტნიორობის სამმხრივი კომისიის სამუშაო ჯგუფის შეხვედრას ჯანდაცვის სამინისტროს, შრომის ინსპექციის, პროფკავშირების, დამსაქმებელთა ასოციაციისა და "ჭიათურა მენეჯმენტ კომპანის" წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. შეხვედრაზე არ მიიწვიეს მაღაროელები.
მშრომელები კომისიის შემადგენლობას უნდობლობას უცხადებენ და ამბობენ, რომ თვეების განმავლობაში დაგროვილი საბანკო და კომუნალური ვალდებულებების პირობებში, ერთი თვის ხელფასი ჭიათურელების ეკონომიკურ მდგომარეობას ვერ გამოასწორებს. მაღაროელები არ ცვლიან თავიანთ პირობებს და კვლავ მოითხოვენ ჭიათურაში მადნის მომპოვებელი კომპანიისთვის ლიცენზიის ჩამორთმევას. მანამდე, მშრომელები "ჯორჯიან მანგანეზისგან" სამთვიანი სახელფასო დავალიანების გაცემას მოითხოვენ.