"ვიდრე აღდგება მუშა პროცესი ჭიათურაში, შეაჩერეთ დავალიანებები" - მაღაროელების მიმართვა ბანკებს
ჭიათურელმა მაღაროელებმა, პროფკავშირების ოფისთან შეკრების შემდეგ, "საქართველოს ბანკთან"  გადაინაცვლეს.
მშრომელები მოუწოდებენ კომერციულ ბანკებს, მაღაროში დასაქმებულებს შეუჩერონ სესხებზე დავალიანების დარიცხვა და მაღაროებში სამუშაოების აღდგენამდე გადაუვადონ არსებული დავალიანებები.
"სამი თვეა 3500 დასაქმებულს ხელფასი არ აუღია. უკვე პროცენტი უფრო მეტია, ვიდრე თანხა, რაც სესხად ავიღეთ. ვიდრე ხელფასები არ დარიგდება, არ მოხდეს ნამატი პროცენტების მოთხოვნა ბანკებისგან. მოგმართავთ თხოვნით, რომ ვიდრე არ აღდგება მუშა პროცესი ჭიათურაში, შეაჩეროთ საბანკო ვალდებულებები", - მიმართა პროტესტის საინიციატივო ჯგუფის წევრმა ტარიელ მიქაცაძემ კომერციულ ბანკებს.
ჭიათურელი მაღაროელები მესამე დღეა საპროტესტო აქციებს დედაქალაქში მართავენ. აქციის მონაწილეები დღეს "საქართველოს პროფკავშირების გაერთიანების" ოფისთან შეიკრიბნენ და ჭიათურაში არსებულ კრიზისთან დაკავშირებით შექმნილ ჯგუფში ჩართვა მოითხოვეს, რომელშიც ერთ-ერთ მონაწილე მხარედ პროფკავშირებია წარმოდგენილი. მაღაროელები პროფკავშირების გაერთიანებას უნდობლობას უცხადებენ. მათი თქმით, პროფკავშირი ორიენტირებულია პრობლემის დროებით მოგვარებაზე და რეალურად არ წარმოადგენს მშრომელების ინტერესებს.
ჭიათურაში, მაღაროში დასაქმებულების პროტესტი 28 თებერვალს დაიწყო. მშრომელები, რომლებიც "ჭიათურა მენეჯმენტ კომპანის" გადაწყვეტილებით, სამსახურის გარეშე დარჩნენ, გაუცემელი ხელფასის დარიცხვას და საწარმოების, რომლებსაც 2006 წლიდან "ჯორჯიან მანგანეზი" ფლობს, სახელმწიფოს მართვაში გადაცემას ითხოვენ.
24 მარტიდან, მაღაროელების პროტესტმა დედაქალაქში გადაინაცვლა. მშრომელები ჯერ მთავრობის კანცელარიასთან შეიკრიბნენ, შემდეგ კი საზოგადოებრივი მაუწყებლის შენობასთან გადაინაცვლეს და საეთერო დრო მოითხოვეს. მაღაროელები ამბობენ, რომ საწარმოების დახურვის შემდეგ, ჭიათურა მძიმე ეკონომიკურ მდგომარეობაში აღმოჩნდა; ვერ იხდიან ბანკის სესხებს და კომუნალურ გადასახადებს. აქციის მონაწილეებმა პირობა მიიღეს, რომ მაუწყებლის ეთერში სასაუბროდ დრო დაეთმობათ, თუმცა, როდის, ჯერ არ იციან.