მაღაროელები დღეს პროფკავშირების სასახლესთან შეიკრიბებიან
ჭიათურელი მაღაროელები პროტესტს დედაქალაქში აგრძელებენ.
დღეს, აქციის მონაწილეები "საქართველოს პროფკავშირების გაერთიანების" ოფისთან შეიკრიბებიან. მაღაროელები უნდობლობას უცხადებენ პროფკავშირების თავმჯდომარეს და მის მონაწილეობას სამმხრივი კომისიის ჯგუფში, რომელიც ჭიათურაში არსებულ კრიზისზე სამსჯელოდ შეიქმნა. მშრომელები აცხადებენ, რომ პროფკავშირი ორიენტირებულია პრობლემის დროებით მოგვარებაზე და რეალურად არ წარმოადგენს მშრომელების ინტერესებს. მაღაროელები, კომისიაში პროტესტის საინიციატივო ჯგუფის წევრების ჩართვას მოითხოვენ.
ჭიათურაში, მაღაროში დასაქმებულების პროტესტი 28 თებერვალს დაიწყო. მშრომელები, რომლებიც "ჭიათურა მენეჯმენტ კომპანის" გადაწყვეტილებით, სამსახურის გარეშე დარჩნენ, გაუცემელი ხელფასის დარიცხვას და საწარმოების, რომლებსაც 2006 წლიდან "ჯორჯიან მანგანეზი" ფლობს, სახელმწიფოს მართვაში გადაცემას ითხოვენ.
24 მარტიდან, მაღაროელების პროტესტმა დედაქალაქში გადაინაცვლა. მშრომელები ჯერ მთავრობის კანცელარიასთან შეიკრიბნენ, შემდეგ კი საზოგადოებრივი მაუწყებლის შენობასთან გადაინაცვლეს და საეთერო დრო მოითხოვეს. მაღაროელები ამბობენ, რომ საწარმოების დახურვის შემდეგ, ჭიათურა მძიმე ეკონომიკურ მდგომარეობაში აღმოჩნდა; ვერ იხდიან ბანკის სესხებს და კომუნალურ გადასახადებს. აქციის მონაწილეებმა პირობა მიიღეს, რომ მაუწყებლის ეთერში სასაუბროდ დრო დაეთმობათ, თუმცა, როდის, ჯერ არ იციან.