"სახელფასო დავალიანება დაუყოვნებლივ უნდა აუნაზღაურდეთ"- მაღაროელების პროტესტს "სოციალური სამართლიანობის ცენტრი" უერთდება
მთავრობის კანცელარიასთან, დღეს დაგეგმილ მაღაროელების პროტესტს "სოციალური სამართლიანობის ცენტრიც" უერთდება და განცხადებას ავრცელებს.
როგორც ორგანიზაციაში განმარტავენ, ,,ჯორჯიან მანგანეზს’’ მაღაროელებისათვის ამ დრომდე არ გადაუხდია ბოლო ორი თვის კუთვნილი შრომის ანაზღაურება, რაც შრომითი უფლებების უხეში დარღვევაა და საგანგაშო პრობლემებს წარმოქმნის მშრომელებისა და მათი ოჯახებისთვის.
"მაღაროელების სასწრაფო მოთხოვნებია, დაუყოვნებლივ მიიღონ კუთვნილი შრომის ანაზღაურება და ასევე, მოლაპარაკებები გაიმართოს ბანკებთან, რათა გათვალისწინებული იქნას შეღავათები მათგან დამოუკიდებელი მიზეზებით განპირობებული კრიზისული ვითარებიდან გამომდინარე.
მდგომარეობას კიდევ უფრო ართულებს Chiatura Management Company-ის ახლახან გამოცხადებული გადაწყვეტილება, ეკონომიკურ მიზეზებზე (მათ შორის, მანგანუმის ბაზარზე ფასების სტაგნაცია) აპელირებით შეწყვიტოს ჭიათურაში მიწისქვეშა მოპოვებითი სამუშაოები. აღნიშნული გადაწყვეტილება მასობრივი გათავისუფლების საფრთხის წინაშე აყენებს დაახლოებით 3500 ადამიანს. მასობრივი გათავისუფლების შესახებ გადაწყვეტილება მშრომელებთან ყოველგვარი კონსულტაციის გარეშე იქნა მიღებული, რაც უხეშად ეწინააღმდეგება ფუნდამენტურ შრომით უფლებრივ სტანდარტებს",- აცხადებენ "სოციალური სამართლიანობის ცენტრში".
ორგანიზაცია მოუწოდებს "ჯორჯიან მანგანეზს": დაუყოვნებლივ ჩაურიცხოს კომპანიაში დასაქმებულ პირებს კუთვნილი შრომის ანაზღაურება; შეწყვიტოს მაღაროელების მასობრივი გათავისუფლების პროცესი. ასევე, გამოაქვეყნოს ექსპორტთან, შემოსავლებთან, მოგებასთან და სხვა პროცესებთან დაკავშირებული მონაცემები, რომელიც საზოგადოებას მისცემს შესაძლებლობას, ობიექტურად შეაფასოს კომპანიაში არსებული მდგომარეობა.
ამასთან, "სოციალური სამართლიანობის ცენტრი" მოუწოდებს შრომის ინსპექციის სამსახურს: რეაგირება განახორციელოს ,,ჯორჯიან მანგანეზში’’ დასაქმებული პირების შრომითი უფლებების მძიმე დარღვევებთან, მათ შორის, შრომის ანაზღაურების დაგვიანებასთან და მასობრივი გათავისუფლების პროცესთან დაკავშირებით.
ორგანიზაცია ასევე მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას: გადადგას ქმედითი ნაბიჯები ჭიათურაში არსებული სოციალური კრიზისის მოსაგვარებლად; ამასთან, ჭიათურაში შექმნილ კრიზისთან დაკავშირებით გამართულ სამმხრივი დიალოგისა და კონსულტაციის შეხვედრებში მონაწილეობის შესაძლებლობა მისცეს მშრომელების უშუალო წარმომადგენლებს.
ჭიათურელი მაღაროელები 25-ე დღეა, უწყვეტ საპროტესტო აქციებს მართავენ და სახელმწიფოს მხრიდან, სოციალურ კრიზისთან და მათი შრომითი უფლებების მძიმე დარღვევებთან დაკავშირებით, რეაგირებას ითხოვენ. ისინი დღეს თბილისში ჩასვლას და პროტესტის დედაქალაქში გაგრძელებას გეგმავენ.