"შემუშავდეს ჭიათურის განვითარების გეგმა, რომელიც უზრუნველყოფს დასაქმების გარანტიებს"- პროფკავშირები
სახელმწიფოს, პროფკავშირების და დამსაქმებელთა გაერთიანებების წარმომადგენლებისგან ჯგუფი შეიქმნება, რომელიც ჭიათურაში პრობლემის გადაჭრის გზებზე უნდა იმსჯელოს და შესაბამისი გადაწყვეტილება უნდა  მიიღოს.
აღნიშნული გადაწყვეტილება სოციალური პარტნიორობის სამმხრივი კომისიის სხდომაზე მიიღეს, რომელიც "საქართველოს პროფკავშირების გაერთიანების" მოთხოვნით, ჯანდაცვის მინისტრის, მიხეილ სარჯველაძის ხელმძღვანელობით გაიმართა.
კომისიაზე გაერთიანებამ ჭიათურაში არსებული მდგომარეობის შესწავლის საკითხი დააყენა. ამასთან, პროფკავშირებმა მოითხოვეს, შემუშავდეს ჭიათურის განვითარების მოკლე და გრძელვადიანი გეგმა, რომელიც უზრუნველყოფს დასაქმების მყარ გარანტიებს.
"მითითებული საკითხის გადაწყვეტამდე კი კატეგორიულად ვაყენებთ საკითხს, რომ დასაქმებულებს შეუნარჩუნდეთ კოლექტიური ხელშეკრულებით დადგენილი წესით იძულებითი მოცდენის ანაზღაურება 60%-ის ოდენობით და ჯანმრთელობის დაზღვევა. ამასთან, აუცილებელია ბანკებთან შესაბამისი მოლაპარაკებების წარმოება დასაქმებულთა საკრედიტო ვალდებულებების ტვირთის შემსუბუქების მიზნით.
ამავდროულად, პროფკავშირები აგრძელებს მის ხელთ არსებული სამართლებრივი მექანიზმების გამოყენებას, რის შედეგადაც ამ ეტაპზე შეფერხებულია კომპანიის მიერ ინიცირებული გაკოტრების შესახებ საქმიასწარმოება სასამართლოში",- აღნიშნულია პროფკავშირების განცხადებაში.
ჭიათურაში 21 დღეა, საპროტესტო აქცია მიმდინარეობს. მაღაროელები, ადგილობრივებთან ერთად, მადნის მომპოვებელი კომპანიის "ჯორჯიან მანგანეზისთვის" ლიცენზიის ჩამორთმევას და საწარმოების სახელმწიფოს მართვაში გადაცემას ითხოვენ.
მშრომელები ხუთი თვეა უმუშევრები არიან, ბოლო ორი თვე კი ხელფასიც არ აუღიათ. ისინი 24 მარტიდან საპროტესტო აქციების დედაქალაქში გადატანას აპირებენ.
7 მარტს, "ჯორჯიან მანგანეზთან" დაკავშირებულმა  „ჭიათურ მენეჯმენტს კომპანიმ“ განაცხადა, რომ მაღაროებში მიწისქვეშა სამუშაოები აღარ განახლდება. ეს გადაწყვეტილება შემოსავლის გარეშე ტოვებს 3500-ზე მეტ მაღაროელს და მათ ოჯახებს.
14 მარტს ცნობილი გახდა, რომ "ჭაიათურა მენეჯმენტ" კომპანიმ" ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს გაკოტრების რეჟიმით გადახდისუუნარობის საქმის დაწყების მოთხოვნით მიმართა.
თავის მხრივ, პროფკავშირებმაც მიმართეს ქუთაისის სასამართლოს მოთხოვნით, დაუშვებლად იქნეს მიჩნეული შპს „ჭიათურის მენეჯმენტ კომპანისა“ და მასთან დაკავშირებული კომპანიების განცხადება. პროფკავშირების ცნობითვე, სასამართლომ კომპანის განცხადებაზე დაადგინა ხარვეზი და სხვა საკითხებთან ერთად მიუთითა, რომ კომპანია ვერ ასაბუთებს რომ გაკოტრების რეჟიმის გახსნა აშკარად არ ეწინააღმდეგება კრედიტორთა ინტერესებს.
"კომპანიებს არ უნდა მიეცეთ შესაძლებლობა, ბედის ანაბარა დატოვონ ათასობით ადამიანი"- პროფკავშირები ქუთაისის სასამართლოს მიმართავს