მიხეილ ყაველაშვილმა სალომე ზურაბიშვილის გასაჩივრებული „აგენტების კანონი“ საკონსტიტუციოდან გაიწვია
„ქართული ოცნების“ კოლეგიის მიერ არჩეულმა პრეზიდენტმა, მიხეილ ყაველაშვილმა, საკონსტიტუციო სასამართლოდან "რუსულ კანონზე" სალომე ზურაბიშვილის სარჩელი გაიწვია, რომელიც ამ კანონის გაუქმებას ითხოვდა.
ამის შესახებ ინფორმაციას პრეზიდენტის ადმინისტრაციის პრესსამსახური ავრცელებს.
"საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ ყაველაშვილმა უარი თქვა ყოფილი პრეზიდენტის, სალომე ზურაბიშვილის საკონსტიტუციო სარჩელზე, რომელიც „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ საქართველოს კანონის გაუქმებას ეხებოდა.
„უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ საქართველოს კანონი ეფუძნება გამჭვირვალობასა და ანგარიშვალდებულებას, რაც ხელს უწყობს საქართველოს სახელმწიფოებრიობის უმთავრესი პრინციპის – სახელმწიფოს ეროვნული სუვერენიტეტის დაცვასა და ქვეყნის სტაბილურ განვითარებას. კანონი ემსახურება საზოგადოების მაქსიმალურად ინფორმირებას უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელი ორგანიზაციების დაფინანსების წარმომავლობის შესახებ. შესაბამისად, საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ ყაველაშვილმა მიიღო საკონსტიტუციო სარჩელზე უარის თქმის გადაწყვეტილება",- აღნიშნულია პრესსამსახურის განცხადებაში.
საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა სარჩელი 2024 წლის ივლისში შეიტანა. ის კონსტიტუციის 78-ე მუხლის დარღვევაზე დაობდა, სადაც წერია, რომ “კონსტიტუციურმა ორგანოებმა თავიანთი უფლებამოსილების ფარგლებში მიიღონ ყველა ზომა ევროპის კავშირსა და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციაში საქართველოს სრული ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად". გარდა ამისა, ზურაბიშვილი დაობდა "რუსული კანონის" შეუსაბამობას კონსტიტუციით გარანტირებულ ადამიანის ძირითად უფლებებთან. ის, სარჩელით, კანონის შეჩერებასა და გაუქმებას ითხოვდა.
ზურაბიშვილის მსგავსად, კონსტიტუციის 78-ე მუხლის დარღვევას დაობდა 30-ზე მეტი ოპოზიციონერი დეპუტატი. სასამართლოში სულ ხუთი სარჩელია შესული, დანარჩენი სამის ავტორები არასამთავრობო და მედიაორგანიზაციები არიან.
ე.წ რუსული კანონი პარლამენტმა, 2-თვიანი საპროტესტო გამოსვლების მიუხედავად, მაინც მიიღო. ის ძალაში გასული წლის 4 ივნისიდან შევიდა.