სასამართლომ 9 დეკემბრამდე განხილულ 114 საქმეზე, ყველა პირი სამართალდამრღვევად ცნო
"არცერთი სრულად გამამართლებელი შედეგი მშვიდობიანი დემონსტრანტების სასარგებლოდ" - ასეთია პროევროპულ აქციაზე დაკავებული ადამიანების საქმეებზე ჩატარებული სასამართლო პროცესების შედეგები.
არასამთავრობო ორგანიზაციების სამართლებრივი დახმარების ქსელის ადვოკატებმა, ამ დრომდე, ადმინისტრაციული წესით დაკავებული 450-ზე მეტი პირის შესახებ მიიღეს ინფორმაცია. 9 დეკემბრამდე სასამართლოში ჩატარდა 114 პირის საქმე. სასამართლომ აბსოლუტურად ყველა დაკავებული სამართალდამრღვევად ცნო და მათ წინააღმდეგ, ძირითადად ადმინისტრაციული პატიმრობა ან ჯარიმა გამოიყენა.
არასამთავრობო ორგანიზაციების სამართლებრივი დახმარების ქსელის ადვოკატებმა იზოლატორებში 300-ზე მეტი პირი მოინახულეს. ყველა, ვისზეც დადასტურდა, რომ დაკავებული იყო, გადაიყვანეს იზოლატორში და მათ არ ჰყავდათ სხვა ადვოკატი.
არასამთავრობო ორგანიზაციების სამართლებრივი დახმარების ქსელის ინფორმაციით, აქციაზე დაკავებული პირების უმეტესობა წამებასა და არაადამიანურ მოპყრობაზე საუბრობს, თუმცა, დღემდე არცერთი სამართალდამცავი არ მიუციათ პასუხისგებაში.
28 ნოემბრიდან საქართველოში უწყვეტი საპროტესტო აქციები მიმდინარეობს. პროევროპულ აქციებზე 460-ზე მეტი დემონსტრანტი დააკავეს. მათგან 31-ის მიმართ აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე. შინაგან საქმეთა სამინისტროს დანაყოფები, დაკავებისას და დაკავების შემდეგაც, აქტივისტებს ფიზიკურად უსწორდებიან. დაკავებულები საუბრობენ, პოლიციის განყოფილებებში გადაყვანის პროცესში, შსს-ს ავტომობილებში, მათ მიმართ სასტიკად ცემაზე, გინებასა და მუქარაზე. სპეციალური დანიშნულების რაზმის წევრები და "ქართული ოცნების" მიერ დაქირავებული პირები სასტიკად გაუსწორდნენ მედიის წარმომადგენლებსაც. არ დასჯილა არც ერთი დამნაშავე.